Yatırım yaparken zarar etmek

Selamlar. Haftalık olarak birikimlerimi not aldığım ve kişisel bilgilerimi paylaştığım siteme hoş geldiniz. Buradaki yazıları hem tarihsel veri olarak hem de hatıra olsun diye not alıyorum.

Bu haftaki konum yatırım yaparken zarar etmek. Size nasıl bir ruh halinde olduğumu dilim döndüğünce anlatmaya çalışmak istiyorum.

Bu hafta buradaki bilgilere göre neredeyse 300 lira zarardayım. Aslında görünürde 300 lira ancak 300 liradan çok daha fazla zarardayım.

Ne demek istiyorum? İşin içine enflasyon hesabı katacak olursak 2 ay önceki 20 bin liranın değeri neredeyse %20 erimiş durumda. Her ay %10 enflasyon var dersek tabi.

Yani geçtiğimiz Ağustos ayındaki 20 bin lirayla bu 20 bin aynı alım gücünde değil.

Buradaki sayılar çok daha fazla da olabilirdi. 3000 lira veya 30 bin lira da olabilirdi. Bu zarara rağmen alım yapmaya devam edecektim. Geçtiğimiz hafta bu yazımda açıkladığım gibi yaklaşık 16 bin liram mevcuttu. Ay sonunda 20 bin lira birikim yapabildim.

Yatırım yaparken ne kadar zarar ettim?

  • AK PORTFÖY YENİ TEKNOLOJİLER YABANCI HİSSE SENEDİ FONU: 29066 adet.
  • MARMARA CAPITAL PORTFÖY HİSSE SENEDİ (TL) FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON): 15424 adet.
  • İŞ PORTFÖY BLOCKCHAİN TEKNOLOJİLERİ KARMA FON: 1981 adet.

Bu hafta yaklaşık 5 bin liralık bir alım yaptım. Borsamız bir günde %7 düştü. Ondan sonraki gün %3 çıktı. Bana göre bence borsamız ucuz seviyelerde. Dolar bazlı bakarsak ve geçmişte dolar bazındaki en yüksek seviyelerine bakarsak gayet uygun seviyede. Zarar etmemin kısa vadede bir önemi olmadığı için almaya devam edeceğim.

Ancak şöyle bir durum oldu. Bitcoin 34 bin dolar seviyesine geldi ancak bizim fonda bir hareket olmadı 😀

Diğer blockchain fonlarına geçiş yapabilirim veya riski dağıtmak adına çeşitlendirerek alım yapmaya başlayabilirim. Acelemiz yok.

Zarar etsek bile en önemli şey benim için bu paraya ihtiyacımın olmaması.

Neredeyse dolu dolu iki aydır düzenli alım yaparak bu fonlara yatırım yapıyorum. (ASLA YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİL! BEN GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ ZARARDAYIM) İki ayda bu para kimilerine göre az gelebilir. Kimilerine göre belki bir iki yemek parası ancak benim için bu miktar yatırım yapabileceğim ve ihtiyacım olduğunda ilk çekeceğim bir miktar değil.

İhtiyacım olduğu durumlarda ise tabiki kullanırım ancak önemli olan zarar etsem de bu parayı kullanmamak.

Satmadığım sürece zararda değilim.

İyi tarafından bakarsak zarar etmiyoruz. Ucuza almaya devam ediyoruz aslında. (TAM OLARAK RUH HALİM BÖYLE) Zaten nakitim olsa harcamalarımdan kısıp almaya devam ederdim ancak elimden gelen bu kadar.

Yatırım fonlarına kısa bakış

AFT tarafına çok çok önemli bir haber olmadığı sürece bakmıyorum. Nasdaq borsasına yatırım yapan bir fon. Benim ucuz gördüğüm bir fon. Diyelim ki bugün %300-200 bir artış oldu. Ben bu fondan çıkıp daha ucuz kalmış bir ürün bakabilirim.

MAC yerli borsaya yatırım yapan bir fon. Borsamızın oynaklık seviyesi çok yüksek. Yarın ne olacağı belli değil. Ancak ben çok çok uzun vadeli düşünüyorum bu fonda. Belki ilerde başka yerli fonlar da alacağım. Ancak şimdilik bu fondan devam.

Blockchain tarafında ETF haberi bir heyecan yarattı. Bitcoin 34 bin dolar seviyesinde. Bizim fonda bir değişiklik olmadı 😀 İstanbul portföyün fonunda bir günde %7’lik bir yükseliş olmuş. İlerleyen zamanda bitcoin tarafında aşırı bir yükseliş olursa fonu gözden geçirip çeşitlendirme yaparım diye düşünüyorum. Yani paramın %33’ü ile blockchain fonu alırken bu parayı da ikiye, üçe bölüp öyle fon alırım.

Ne de olsa ben aslında hisselere değil fon yönetimine yatırım yapıyorum.

İlerleyen zamanda yalnızca fon değil hisse olarak da alım yapmaya başlayacağım gibi duruyor.

Bakalım riske edebileceğim bir miktar olacak mı? Olacaksa da burada açık açık paylaşacağım zaten.

Özet olarak bir yatırımdan, gerçekleştireceğiniz diğer bir yatırım varsa ve hedefinize uygun adımlarda devam ediyorsanız sizi zarar etmek hiç korkutmasın. Kısa vadede zararlar mutlaka olacaktır ancak değerine ulaşacaktır.

Bu arada hepimizin Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun. Hedefimiz belli. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Youtube kanalıma ve forumuma da göz atmayı unutmayın…

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir