Haftalık fon portföyüm 2

Herkese tekrar selam. Bir haftayı geride bıraktık. Her pazar günü burayı güncellemeye çalışacağım.

Bu hafta hem Amerika hem de Türkiye merkez bankaları faiz kararını açıkladı. Amerika pas geçti, Türkiye %30 yaptı. Sanırım 500 baz puan. Söylenme şekli bu yani. Peki bunlar bizi ne kadar ilgilendiriyor?

Günlük alıp sattığımız bir şey yok. O yüzden hiç ilgilendirmiyor. Bizi ilgilendiren tek şey doların değeri. Dolar endeksi yani. Dolar bazlı varlık aldığımız için dolar endeksi bizim için önemli. Dünya’nın rezerv parası dolar olduğu için biz de dolar endeksine bakıyoruz.

Dolar endeksi düşerse malların fiyatı artar. Dolar endeksi yükselirse malların fiyatı düşer. Biz de ucuz ucuz toplarız. Düşükken al, yüksekken sat. Bu tarzla ilerlediğimiz için merkez bankası ne yapmış? Şöyle yapmış böyle yapmış. Çok lazım değil yani.

Ayrıca şöyle bir şey. Zaten ben teker teker hisse araştırıp almıyorum ki? Fon yönetimi benim yerime yapıyor. İşin profesyoneli benim yerime alıp satıyor. Aslına bakarsanız yatırım yaptığım yönetim milyar liralık fon yönetiyor yani. Ben de ortağıyım…

Peki senin portföy ne durumda kardeş? Diyenler için şuraya görseli bırakayım.

Toplam maliyetim geçen hafta bugün 7034 lira iken bu hafta toplam maliyetim 9046 lira olmuş. Bu ay da bir miktar ayırdım. Günlük olarak almaya devam edeceğim. Neden günlük alıyorsun diye merak ediyorsanız mesela geçtiğimiz hafta borsada bir miktar düşüş oldu. Bu da yerli hisse senedi ağırlıklı olan fonumuza yansıdı. Tesadüfen Nasdaq borsası da düşüşteydi. Böylece daha ucuzdan daha çok miktarda fon sahibi olduk. Onun da görselini bırakayım buraya.

Daha önceden aylık olarak biriktirdiğim için 21 kuruştan MAC sattığım oldu. Kar ettiğimi sanıp sattım. Artık tecrübelendiğim için düştükçe almaya devam ediyorum.

Mesela bu düşüşten bir süre sonra yaklaşık 4-4,5 falan arttı ancak yine de bu bizi pek ilgilendirmiyor.

Bizim adetimiz belli. Yeri gelmişken onları da yazayım.

  • AK PORTFÖY YENİ TEKNOLOJİLER YABANCI HİSSE SENEDİ FONU: 16279 adet.
  • MARMARA CAPITAL PORTFÖY HİSSE SENEDİ (TL) FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON): 7405 adet.
  • İŞ PORTFÖY BLOCKCHAİN TEKNOLOJİLERİ KARMA FON: 552 adet.

Önemli olan bu adet miktarını arttırmak. Diyelim ki bunlardan birisi bir günde %10 arttı. Ama benim elimde 552 tane var. 5 milyon tane olsaydı? O zaman belki bir şeyler yapabilirdim demi? Gerçi %10 artmaz da belki 4-5 artar.

Önemli olan elimizde ne kadar var ve bunla ne yapabiliriz? Hedeflerimi vs geçtiğimiz yazılarda yazdım. Videolarda da söyledim. Fiziksel bir şeyler almak istiyorum.

Demek istediğim yükselişler ve düşüşler bizi pek etkilemesin. Aldığım fona güveniyorum. Korkum yok şimdilik.

10 bin paran var ne korkacaksın diyenler olacaktır. Evet belki de öyle 😀

İlerleyen günlerde portföyün büyüklüğünü veya küçüklüğünü görürüz. Ona göre bir yorum yaparsınız.

Bir şey daha yazacaktım ne yazacağımı az kalsın unutuyordum. Ben burada kendimce bir sepet yaptım. Dolar bir anda patlarsa AFT’nin fiyatı da artar. Ama Nasdaq tarafında aynı kalacağı için satmam orası ayrı.

Eğer borsa kazandırmaya devam ederse MAC fonu yürür. Benim gibi bitcoinci, blockchainci tayfaya allah sabır versin zaten. Onu şuan çok ucuzdan alıyorum. Umarım ilerleyen zamanda düşündüğümden çok daha iyi yerlere gelecektir.

Kripto para tarafında söyleyecek çok bir şeyim yok. Trade edenlere büyük saygım var helal olsun nasıl yapıyorlar ama bana kumar gibi geliyor. Şimdilik hiç almıyorum. İlerleyen zamanda da almam.

Neyse bugünlük bu kadar diyelim. Yine bir şey yazmam diye oturdum. Bir sürü şeyden bahsedebilmişim. Okuduğunuz için teşekkürler fonların incelemesini burada bulabilirsiniz. Forumumuza kayıt olup buradaki tartışma konusunun ilk gönderisini beğenenlere premium üyelik vereceğim. (Premium üyelik ne diyorsanız sitedeki reklamları görmüyorsunuz ve çok daha hızlı kullanabiliyorsunuz.)

Haftaya görüşmek üzere.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir