Haftalık fon portföyüm ve notlarım

Selamlar, haftalık olarak fon portföyümü ve haftalık notlarımı buraya not almak istedim. Geçen haftaya göre ne olmuş ne kadar artmış? Hepsine bakacağız ve notlarımı paylaşacağım.

Bir önceki yazıya bakarsanız ne kadar fonum olduğunu falan açıklıyorum. Buradaki yazı.

Henüz cuma gününün alımları işlenmedi. Biliyorsunuz fonlarda alış satış süresi var. Alış Valörü ve Satış Valörü olarak geçiyor. Ben de zaman içinde öğrendim. Fon alıp satanlar bilir. Son yazımdan bu yana portföyümü elimden geldiğince arttırmaya çalıştım. Ayın 21’inden sonra hem toplu alım yapacağım hem de günlük alımlara devam edeceğim.

Toplam maliyetim geçen hafta bugün 6545 lira iken bu hafta toplam maliyetim 7304 lira olmuş. Aslında bu ay bi hevesle başladığım için haddinden fazla birikim yapıyor olabilirim. Normalde bu para gereksiz şeylere harcanacaktı ama birikime gitti.

Her zamanki gibi günlük olarak yatırdığım parayı üçe bölüp 3 ayrı fona yatırıyorum. Fon adetleri şu şekilde:

  • AK PORTFÖY YENİ TEKNOLOJİLER YABANCI HİSSE SENEDİ FONU: 14273 adet.
  • MARMARA CAPITAL PORTFÖY HİSSE SENEDİ (TL) FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON): 5979 adet.
  • İŞ PORTFÖY BLOCKCHAİN TEKNOLOJİLERİ KARMA FON: 325 adet.

Bu arada şöyle bir durum var. İlerleyen zamanda bu portföye yerli yabancı hisseler ekleyebilirim. Yani şimdi eklemiyorum ancak ilerleyen zamanda aylık olarak belirli bir şirkete yatırım yapabilirim. Bu belli olmaz ancak bu aldığım fonları satmamak kaydıyla. Bu fonlar fiziki bir şeye dönüşecek diye düşünüyorum.

Zaten hedefimi bir önceki yazılarımda yazmıştım. Fiziki bir şey derken altın olur, ev olur, araba olur…

Bu ara borsanın yükselişte olduğunu ve herkesin borsaya girdiğini biliyorum ancak ”Marmara Capital” trendi takip eden bir fon yönetimi değil. Uzun vade yatırım yapıyorlar. Haydar Acun‘u mutlaka takip etmenizi öneririm. Yani borsa düşse bile bu fondan almaya devam edeceğim.

Zaten benim amacım adet arttırmak. Şimdilik ne kadar kazandığım falan değil yani. Diyelim ki sadece ”MAC” fonunda 1 milyon liram olsun. Bazen bir günde %4-5 getiri olduğu oluyor. 1 günde 40-50 bin lira para yapar. Nerdeyse 2 memur maaşı yani. Kayıplar da aynı şekilde olur tabi ancak önemli olan satmayıp almaya devam etmek tabi.

Gelelim mental sağlığa.. Bence bu mentali korumak çok zor. O kadar çok tüketmeye alıştırılmışız ki sürekli harcama yapasım geliyor. Yaşım küçük olsaydı asla bu kafaya giremezdim. Yani günlük olarak kenara belli bir miktar para koymazdım. İlla bir şeylere para harcardım diye düşünüyorum.

Sosyal medyada dolaşırsanız yandınız o kadar söyleyim. E dışarı da çıkarsanız illa bir yerlere oturuyorsunuz çay çorba içiyorsunuz. Bi dondurma yiyelim. Ortalama bir yerde rakı balık yapsanız gitti 2 bin lira. 100 dolar bile değil gerçi ama bizim için para tabi.

Bunları yapmayıp para biriktirmek bir mesele işte. Gerçi ben artık bu tür şeylerden de keyif almıyorum. Tatilmiş vs. Zaten yaşadığım yere insanlar tatile geliyor. Güneye hiç inmedim. İnsen gitti bi 30 bin. Kafadan attım ben daha fazla harcardım kesin.

Neyse arkadaşlar bu yazıları zaten okuyan falan yok böyle rahat rahat yazıyorum siz isterseniz benim gibi yapıp para biriktirin. İsterseniz de yarın yokmuşçasına kazandığınızı yiyin. İlerleyen zamanlarda hangimiz iyi yaptı hangimiz kötü yaptı siz karar verirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir