Youtube Hikayem | 2023 – 2024 senesinde youtuber olunur mu?

Selamlar, tam bir içerik üreticisi olduğum için sizlere bu yazı dizisinde youtube hikayemden bahsetmek istiyorum. Bu yazı dizisi uzun bir yazı dizisi olacak. Burada youtube’a nasıl başladım? Nasıl devam ediyorum? Tecrübelerim? Edit yaptığım programdan tutun, en kolay yönden youtuber olma taktiğine kadar her şeyi yazmak istiyorum.

Youtuber olmak aslında 2012 yılından bu yana istediğim bir şeydi. Yani o zamanlar youtuber bile denmiyordu sanırım. Amacım Google üzerinden para kazanmaktı yani. Youtube üzerinden para kazanıldığını biliyordum ancak buna üşengeçlik mi dersiniz? Yoksa imkansızlık mı dersiniz bilemiyorum. Bence her ikisi de çünkü. Hem düzgün bir internetimin olmayışı (hala internetim youtube’a video yükleyecek kadar hızlı değil) hem de üşengeçlik diyebiliriz. Aslında ben her şeye geç başlıyorum ya. Olayım bu. Erken fark edip geç başlamak da güzel. Mesela okula bile 1 sene geç başladım, toplamda yaşıtlarımdan iki sene geç bitirdim. Geç olsun güç olmasın yani.

Neyse sonunda 1 dakikadan uzun videolar atmaya başladım youtube’a. Bu videoları yaparken vs kullandığım cihazlardan tutun, başlık atarken neler yaptığıma hep birlikte şahitlik etmiş olacağız bu yazı sayesinde. Yani yazılar sayesinde.

2023 – 2024 senesinde youtuber olunur mu?

Çok net cevap evet. Artık düşünmekten kafayı yemek üzereyken, yani ne içerik yapsam diye düşünüyorum sürekli ancak bir türlü kafamdaki en güzel, beni en iyi yansıtan içeriği bulamıyorum. En sonunda yaptığım işlerden bahsetme kararı aldım ve başladım. İlk videomda yazdığım ilk yazının videosunu çektim. İkinci videomda ise pararix adlı internet sitemden bahsettim.

Bu işe başlamak istiyorsanız bir an önce içerikleriniz, yaptığınız şeyler, konuşmanız çok kötü olsa bile başlayın. Bırakın kervan yolda düzülsün abi. Bakın ben de aynı şeyi yapıyorum şuan. İlk attığım uzun videom 50 izlenmiş, ikincisi ise 20. Zaten izleyenler arkadaşlarım. En fazla 1000 izlenecek. Ama ilerde 10 bin – 20 bin izlenmeler hayal değil. Youtube üzerinden 10 – 20 bin izlenmeyle çok şey kazanmayacaksınız biliyorum evet ama kazanacağınız yer var. Sponsorluklar – Web Adsense – Katıl Aboneleri – Süper Teşekkürler vs vs. Benim size tavsiyem kendi uygulamanızı geliştirmeniz. Yani kazanacağınız bir sürü alan var. Bunların hepsine değineceğiz ilerleyen zamanda.

Youtube kanalımda neler olacak?

Aslına bakarsanız yalnızca önümüzdeki bir videoyu düşünüyorum artık. Çünkü ne zaman plan yapsam bi şekilde yapmamaya başladım o yüzden bu kanal benim yaptığım herhangi bir iş olacak. Bir gün beraber yazı yazabiliriz. Başka gün ise vlog çekeriz vs. İnsan içinde çekmeye utanıyorum zaten orası ayrı ama herhalde alışırım ne olacak.

Yani şöyle. Herhangi bir planım yok değil. Belli bir planım var. Normalde yazı yazarak yaptığım işi, uzun videolar halinde gösterme kararı aldım. Olayımız şimdilik bu. Normalde ben buna tanıtım diyordum. Yani kısa videolar ile yazdığım yazıları tanıtıyordum ancak kısa videoların belirli bir kitlesi çok zor oluşuyor. Uzun videoları deneme kararı aldık bakalım. Nasıl olacak ben de merak içerisindeyim.

30 yaşından sonra youtuber mı olunur?

Bu benim sorduğum soru. Evet. Ne yapalım, kısmet böyleymiş aganın be.

Nasıl video çekiyorsun? Nasıl editliyorsun?

Şimdi hocam bu konuya ben çok amatör bir giriş yaptım. (baya amatör giriş yapmışım he) Kullandığım kamera Sony-ZV1, youtuber kamerası. En az 1 sene oldu alalı. Biliyordum çünkü kullanacağımı bu enflasyon ortamında borçlanalım alayım diye düşündüm. Kamera zaten çok güzel çekiyor. Bir sürü youtuber da bu kamerayı kullanıyor zaten. Başlangıç için aslında kamera falan çok fark etmez diye düşünüyorum ancak yine de insanların gözünü yormayacak görüntü ve kulağını tırmalamayacak bir ses olsun bence yeterli.

Edit için de kullandığım program iMovie, ara yüzü çok basit olduğu için bir de kullanması çok basit zaten. Onu kullanıyorum şimdilik bakalım ilerde Adobe almayı düşünüyorum para kazanmaya başlayalım öyle para kazanmadan yatırım yapılmaz. Tamam kamera vs aldık ama onları satarız en azından.

Bugünlük bu kadar tantana yeter gibi. İlerleyen günlerde videoların arka planından görüntüler olsun, makaralar olsun, para kazanma olayları olsun, yani her şeyi burada arşiv niteliğinde her şeyi göreceksiniz. Ben yazıyorum okuyan okur zaten abi.

Sormak istediğiniz bir şeyler varsa insta: akince93 falan işte. [email protected]‘a veya [email protected]‘a mail atabilirsiniz. Bu yazının devamı gelecek.

He bir de bunu sonradan yazıyorum. Videolara müzik ekleseydim çok güzel olurdu (zaten 2 video var a*w) ama telifsiz müzikleri beğenemiyorum bir türlü. İlerleyen zamanda telifli müzik alıcam. 9-10 dolar bir şeydi sanırım ama bizim için pahalı bence. Elim biraz bollaşsın alırız ne yapalım.

Okuduğunuz için teşekkürler. Görüşürüz!

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir